Χρυσές σφαίρες για την Ελλάδα στο Ντουμπάι.

Στο υψηλότερο βάθρο για ακόμη μια φορά, βρέθηκε η Ελληνική Ομάδα Boccia. Η απίθανη Ομάδα της Ελληνικής Παραολυμπιακης Αποστολής, επάξια κατέκτησε την Πρώτη Παγκόσμια Θέση.

Ρίγη συγκίνησης για τον ελληνισμό και τον αθλητισμό καθώς η ελληνική σημαία συνοδευόμενη από τον εθνικό ύμνο, ανέβηκε πρώτη πάνω από αυτές της Ιαπωνικής και της Αυστραλιανής αποστολής. Με μια εμφάνιση που συνοδεύτηκε από την 4η θέση, πραγματοποίησε ο Παναγιώτης Σουλάνης στην κατηγορία BC1 του Παγκοσμίου Κυπέλλου μπότσια που φιλοξενήθηκε στο Ντουμπάι.

Ο Έλληνας πρωταθλητής, στη φάση των ομίλων σημείωσε τέσσερις νίκες σε ισάριθμους αγώνες (Κραλ 5-4, Τιπμανέ 3-2, Οσόριο 7-2, Γιουν 9-0), ενώ στα προημιτελικά επικράτησε 9-0 της Μέι Γι Λεούνγκ (Χονγκ Κονγκ).

Στον αγώνα για την είσοδό του στον τελικό ηττήθηκε 9-1 από τον χρυσό Παραολυμπιονίκη του Λονδίνου, Βιτσάνου Χουατμπρατίτ (Ταϊλάνδη), ενώ στον αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο έχασε 5-0 από τον Σλοβάκο Τόμας Κραλ.

Όσον αφορά στο Νο-1 της παγκόσμιας κατάταξης στην κατηγορία BC3, ο Μοναδικός και πάντα συγκινητικός Γρηγόρης Πολυχρονίδης, κατέλαβε την 7η θέση, ενώ ο Αλέξανδρος Παπαδάκης στην BC2 ήταν 14ος.