#Sports4Good | Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Καράτε | Έλληνες από χρυσό κι ασήμι!

Χρυσά, αργυρά και χάλκινα κατέκτησαν οι αθλητ(ρι)ές μας με τα γαλανόλευκα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα #Καράτε στην Κροατία.

Πέντε μετάλλια κατέκτησε η Ελλάδα, με μια ομάδα αθλητ(ρι)ών που εκπροσώπησαν τη χώρα δυναμικά και με πρωταθλητ(ρι)ές που θα εκπροσωπήσουν επάξια με τη γαλανόλευκη στο Τόκυο.

Τα χρυσά παιδιά της καρδιάς μας, μας συγκίνησαν με τις πρωτιές τους και σίγουρα θα συνεχίσουν να μας δίνουν συγκινήσεις και πρωτιές.

Ο Διονύσης Ξένος, διακρίθηκε χρυσός πρωταθλητής Ευρώπης στο καράτε. Ο Έλληνας πρωταθλητής νίκησε στον τελικό των -67 κιλών στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Κροατίας τον Ρώσο Εβγκένι Πλακούτιν και κατέκτησε την πρώτη θέση στη διοργάνωση.

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Στέφανος Χρήστος Ξένος, αδελφός του Διονύση, στην κατηγορία των 60 κιλών, στη ευρωπαϊκό πρωτάθλημα καράτε, που βρίσκεται σε εξέλιξη στο Πόρετς της Κροατίας. Είναι το πρώτο μετάλλιο του Έλληνα καρατέκα στην ηλικιακή κατηγορία των ανδρών. Λίγο αργότερα, ο αδελφός του Διονύσης Ξένος θα διεκδικήσει το χρυσό μετάλλιο στα 67 κ.

Αυτή η διάκριση ήρθε να προστεθεί στo ασημένιο της Βίκης Πανετσίδου και στα δύο χάλκινα που κατέκτησαν η Έλενα Χατζηλιάδου (+68 κ.) και ο Γιώργος Τζάνος (+84 κ.).

Στον μικρό τελικό των 60 κ., ο Στέφανος Χρήστος Ξένος αγωνίστηκε απέναντι στον Γερμανό Χας Φλοριάν. Ύστερα από μία εκπληκτική εμφάνιση υπερίσχυσε με 3-1, και έδειξε ότι το μέλλον του ανήκει.

«Αυτό το μετάλλιο είναι το πρώτο μου στην κατηγορία των ανδρών. Έχω διακρίσεις στις μικρότερες ηλικιακές κατηγορίες αλλά αυτό το μετάλλιο μού δείχνει ότι δουλεύω καλά και ότι οι κόποι ανταμείβονται. Θα ήθελα να το αφιερώσω στην απίστευτη αποστολή που ταξίδεψε στην Κροατία και είμαστε μία δυνατή ομάδα. Επίσης, το αφιερώνω στην υπέροχη οικογένειά μου. Για αυτή γίνονται όλα», δήλωσε ο τριταθλητής Ευρώπης.

Η Ελένη Χατζηλιάδου στα +68 κιλά και ο Γιώργος Τζάνος στα +84 κιλά ανέβηκαν στο τρίτο σκαλί του βάθρου. Στον μικρό τελικό η 27χρονη Ελληνίδα καρατέκα νίκησε την Κοσοβάρα, Οράνα Φορτέσα με 5-0 και κατέκτησε έτσι το τρίτο της μετάλλιο σε ευρωπαϊκά πρωταθλήματα (είχαν προηγηθεί δύο ασημένια το 2018 και το 2019). Λίγα λεπτά αργότερα και ο Γιώργος Τζάνος κατάφερε να κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο αφού επικράτησε στο μικρό τελικό επί του Πολωνού, Ματσιέι Γκέμπκα 1-0.

Η Βίκυ Πανετσίδου, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια στα -68 κιλά, όπου -παρά την προσπάθειά της- ηττήθηκε στον τελικό από την Αζέρα, Ιρίνα Ζαρέτσκα με 3-0, κατέκτησε το ασημένιο μετάλιο και ο Χρήστος Στέφανος Ξένος κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο 60 κιλά, νικώντας τον Γερμανό Χας Φλοριάν με 5-1.

Η ελληνική ομάδα, μετά από αρκετό καιρό και με με μία σχετικά ανανεωμένη και καθαρή Ελληνική Ομοσπονδία Καράτε, με τους αθλητές μας, έφερε στη χώρα μας τα 5 μετάλλια από την Κροατία.